Sülüklü Çorba

Image credit: kartap.org

Bakmayın adının böyle olduğuna.

   Çok eskilerden bu yana aynı isimle adlandırılan ve Karamanlıların severek tükettiği bu çorba, aslında ismi ile ilgili hiç bir malzeme içermemektedir. Neden bu şekilde anıldığı ve devam ettirildiği konusunda hiç bir bilgi olmaması sanırım bizlerin ihmali olsa gerek ama, değişik malzemelerle de olsa, genelde benzer lezzete sahip olan bu çorba Isparta Yöresinde de yapılmakta ve aynı isimle anılmaktadır.

    “Kara Mercimekli Erişte Çorbası” veya “Sakala Sünen” çorbası olarakta tanınmaktadır. Özellikle kış günlerinde aranılan bu lezzet Karaman için büyük önem taşımakta, kışa hazırlık çalışmaları dediğimiz o tatlı telaşenin önemli malzemelerinden yapılmaktadır. Karaman’a özgü Üçbaş ve  Sinci Köylerinde yetişen özenle ayıklanıp, tuzlanarak kilerdeki yerini alan Kara Mercimeğin ve eş dost toplanıp kesilerek, kurutulan eriştelerin bir araya gelmesi ile yapılan bu çorba, Anadolu’daki  benzerlerinden çok farklı bir lezzet taşımaktadır. Bununda nedeni KARA MERCİMEK olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir.

 

    Sülüklü çorbanın bir özelliğide hiçbir hayvansal malzeme  içermemesi nedeni ile “vejeteryan beslenme” şekline uygun olmasıdır. Bitkisel protein ve Karbonhidratın bir araya gelerek oluşturduğu bu sağlık ve lezzet topu, Karaman’ın kış yemeklerinin başında gelmekte özellikle turşu ve soğan ile tüketilmektedir.

Malzemeler

8 kişilik

180 g Kara Mercimek (1 Su Bardağı)

100 g Erişte (1 Buçuk Su Bardağı)

30 g Tereyağı (2 Yemek Kaşığı)

2 g Kuru Nane (1 Tatlı Kaşığı)

4 g Pul Biber (1 Tatlı Kaşığı)

1600 g Su (8 Su Bardağı)

Hazırlanışı

Kara mercimekler 5 su bardağı su ile iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır. Daha sonra

erişteler eklenir. Eriştelerde yumuşayıncaya kadar pişirilir. Suyu eksildikçe çorba kıvamı

alıncaya kadar su eklenir. Diğer taraftan bir tavada tereyağı eritilir. Nane ve toz biber eklenir

ve fazla kavrulmadan çorbanın üzerine dökülür. Yanında kuru soğan ile servis edilebilir.

Not

Bu çorba doyurucu ve besleyici olması, hayvansal gıda içermemesi nedeniyle vejeteryan beslenme tarzına uygundur.

 

 

 

 

 


Hashtag:

Yorum Yap