KEMİKLİ SIYGIÇ VE DÜĞÜRCÜKTEN GELEN LEZZET, SULU PİLAV

Image credit: kartap.org

Karaman mutfak kültürünün kaynağı ve doğal beslenmenin en iyi örneklerinden birisi, güzün yapılan “etlik”tir. “Geçmişten gelip te aşenemize” giren  bu gelenek, yaşı kırkı aşmış her Karamanlının özlemle anımsadığı, keşke şimdide yapabilseydik dediği kültürümüzdür.

   Etlik, hali vakti yerinde olan ailelerce kış mevsiminde ki et gereksinimlerini karşılayacak olan Teker kıyma, Kemikli sıygıç, kavurma et, pastırma ve  sucukların  hazırlanmasıdır.

   Buzdolabı olmadığı dönemlerde,Küplere konarak veya  iplere asılarak izbede saklanan bu yiyecekler inanılmaz derecede lezzetli olmaları ile tanınmışlardır.              Genellikle bir tosun ve yağından faydalanmak için bir veya iki adet koyunun kesilmesi ile yapılan bu hazırlıklardaki diğer bir özellik de sosyal yardımlaşma örneklerinin yoğun olarak yaşanmasıdır. Özellikle “teker kıyma” yapmak için kavrulan kıymanın içine mayalı ekmek atılarak konu komşu’ya dağıtılması yaygın olan geleneklerden bir tanesidir.”Ekmek atması” dediğimiz bu yiyecekte Karaman ile özdeşleşmiş,geçmişinde bu günleri yaşayanlarca aranılan yiyeceklerden olmuştur.

      “Kemikli Sıygıç” küçükbaş hayvanların kaburga kısmının iki parmak uzunluğunda kırılarak,kendi yağında kavrulması ile yapılmaktadır. En büyük özelliği de budur. Kavrulan kemikler soğuduktan sonra küplere konularak, evin soğuk bir bölümünde, eskilerin deyimiyle izbede saklanır. Lazım oldukça azar azar alınır.

      Kemikli Sıygıç ile çeşitli yemekler yapılır ama en tanınmışı ve lezzetlisi “sulu pilav” dır.

      Bulguru ve düğürcüğü ile ünlü olan Karaman’ın etlik geleneğinden gelen kemikli sıygıçın kullanıldığı bu çorba, özellikle kırsal kesimlerde çok sevilmekte ve sıkça yapılmaktadır. Kırk yaş üstü olanların,soğuk kış günlerinde, hele hele pazar sabahı ısrarla istedikleri ve yaptırdıkları bu çorba, turşu ve soğan ile yenildiği zaman,lezzetine doyum olmayacaktır.

 

MALZEMELER :

 

190 g Köftelik Bulgur (1 Su Bardağı)

145 g Kuru Soğan (1 Adet)

30 g Tereyağı (2 Yemek Kaşığı)

70 g Domates Salçası (2 Yemek Kaşığı)

35 g biber salçası (1 Yemek Kaşığı)

500 g Kavrulmuş Kemikli Et (Sıygıç)

2 g Kurutulmuş Kırmızı Acı Biber

4 g Tuz (1 Çay Kaşığı)

 

1800 ml Su (9 Su Bardağı)

 

HAZIRLANIŞI :

 

Öncelikle kemikli et kavrulur. (Etlik yapıldığı zamanlar, etlikte hazırlanan kemikli sıygıç kullanılırdı.) Kuru soğan küp doğranarak tereyağında kavrulur. Kemikler eklendikten sonra salça ilavesi yapılarak bir müddet daha çevrilir. Bulgur ve yeterince su eklenerek bulgur yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocaktan almaya yakın kuru biber eklenir. Yanında soğan veyaturşu ile servis edilir.

 


Yorum Yap