Karaman'ın Konuk Yemeği "Calla"

Image credit: kartap.org

   Çağlar boyu çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan KARAMAN, coğrafi ve iklimsel özelliklerini en iyi değerlendiren,şirin bir ilimizdir. Özellikle,ticaret ve üretim konusunda ki becerileri geçmişte olduğu gibi günümüzde de görülmekte, ekonomik anlamda bölgedeki üstünlüğünü sürdürmektedir. Son yıllarda, elma, bisküvi, çikolata, kek ve bulgur üretiminde ki artış Karaman’a olan ilgiyi artırmakla kalmamış, sosyal anlamda da gelişimine katkıda bulunmuştur.Oteller, restaurantlar, kısaca dışarıdan gelenlerin isteklerine göre yeni işletmeler açılmış,hepsi konukların KARAMAN’dan hoşnut ayrılmaları adına yapılan yatırımlar olmuştur.

 

   “KAPIMIZ AÇIKTIR GİRENE LOKMAMIZ HELALDİR YİYENE” diyen bir kültürden gelen Karaman halkı, konuklarına gösterdiği ilgi ile de nam salmıştır. Konuklarına ikramı kendilerinin borcu olarak gören bu insanlarımızonları, evde yöresel yemekler ile işyerinde ise kesinlikle “CALLA” ikramı ile ağırlayacak, memnun şekilde ayrılmasını sağlayacaktır.

   CALLA, çarşı lezzetlerinin en önemlisidir.

 

   1965 yılından önce doğanların anımsayacağı üzere, o zaman ki ilçenin yükünü en çok çeken mekanlardan birisi de Sebze Pazarı ve Kasaphanedir. Bu mekanlarda,saat 11’de yemek telaşesi ile başlayan yoğunluğun akşam ezanına kadar sürmesi ve sürekli bir koşuşturmanın olması, buraların Karaman yemek kültüründe ki önemini göstermektedir. CALLA yapımına önem verilmesi, Çarşı lezzetlerine Karaman ve Karaman’lının sahip çıkmasının nedeni, hem lezzetli olması, hem de konuklarına en kısa zamanda ikram edebilecekleri pratikte olmasından kaynaklanmaktadır.

 

    Calla,özellikle yaz mevsiminde yerli sebzeler ile yapıldığı ve domates ile patlıcanın özenle seçildiği zaman, eskilerin dediği gibi “damak çatlatan” bir lezzete sahip olması ile tanınan çarşı lezzetidir.

 

    Bu yemeğin özelliklerinden birisi de sosyal yaşama olan katkılarıdır. Esnaflar arasında en az haftada bir gün calla yenilmesi, hem sohbet hem de dayanışma sağlamış, sosyal yaşama en güzel etkilerden birisi olmuştur. Calla fırından alınır alınmaz yanında verdikleri tırnak pide ile ağaç altında, dükkanda, parkta veya istediğiniz her yerde kolayca yenilebilen, pidenin toprak tencere içerisine bandırılması ile gerçek tadının böyle alınması nedeni ile de fazla bir telaşe gerektirmemektedir.

 

    Güveç veya Tava da dense, bizim bu yiyeceğe verdiğimiz isim CALLA’dır. Özellikle “ KARAMAN KOYUNU” ile yapıldığı zaman, belki de yaşamınızın lezzetini bu yemekte alacaksınız.

 

   Denemenizi öneririm.

  

 

MALZEMELER :

 

900 g Patlıcan (6 Adet)

 

700 g Az Yağlı Kuzu Eti

 

300 g Sivri Biber (10 Adet)

 

75 g Kuru Soğan (1 Adet)

 

220 g Domates (2 Adet)

 

30 g Sarımsak (1 Baş)

 

100 g Kuyruk Yağı

 

2 g Pul Biber (1 Çay Kaşığı)

 

4 g Tuz (1 Çay Kaşığı)

 

200 ml Su (1 Su Bardağı)

 

HAZIRLANIŞI :

 

Orta boy toprak tencerenin içerisine, ufak doğranmış kuyruk yağları serilir. Kuşbaşı etler onun üzerine ince şekilde dağıtılır. Soğanlar piyazlık, yeşil biberler iki parmak büyüklüğünde doğranıp güvece alınır. Sarımsaklar tüm olarak eklendikten sonra, iri doğranmış patlıcanlar bastırarak tencereye yerleştirilir. İri kuşbaşı doğranmış domateslerden sonra, tuz, kırmızı pul biber ve 1 su bardağı su dökerek, önceden ısıtılmış fırına koyulur. Yaklaşık iki saat 180 derece de pişirilir. Yarım saat de üzerindeki fırın kâğıdı ve folyo alınarak kızarması sağlanır. Tırnaklı pide ile servis edilir.

 

Misafirlere calla yemeği ikram ediyoruz


Yorum Yap