Gönül Arşivimizde Kalanlar

Image credit: kartap.org

GÜNAY MÜDERRİSOĞLU

”..genç kızların ve ev hanımlarının bilgi ve görgülerinin artırmak için sistemli şekilde çalışması gerekmekte, başarı ise Karaman Kız Sanat Okuluna müzahir (her yönden destek) olmanıza bağlıdır..”

Bu sözler bir Cumhuriyet kadını ve kendisi başka bir şehirden olmasına rağmen Karaman sevdalısı bir kadına Günay Müderrisoğlu’na aittir.

Eşi Baha Müderrisoülu Karaman’ın sevilen sayılan doktorlarındandı. Her ihtiyaç duyulduğunda gece gündüz demez gelir ninemin dedemin tedavisini yapardı o nedenle ailecek tanırdık oğulları Temel de çocukluk arkadaşımdı. Onu 80 li yıllarda bir otobüs kazasında kaybettik .

Günay Müderrisoğlu yukarıdaki sözüne sadık kalarak Karaman’da bir çığır açmış , şehirdeki kadınlarımızın el becerilerini geliştirmek eğitmek ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri, toplum içerisinde daha farklı bir yere gelerek söz sahibi olabilmeleri için atandığı Akşam Kız Sanat okulunun yanı sıra küçük kurs yerleri açmış kadınlarımızın kızlarımızın eğitimlerinde büyük katkılar sağlamıştır .. 

Daha sonra 1959 yılında öncülük ettiği bu güne kadar ayakta kalan daha sonra İmam Hatipleştirilen Karaman Kız Meslek Lisesi'ne yönetici olmuştur . O karaman halkının diliinde Müdire Hanım olarak tanınmış ve hala öyle anılmaktadır ..

Günay Müderrisoğlu 30 Mart 1929 Cumartesi günü Safranbolu ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ankara İsmet Pasa Kız Enstitüsü ve Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda eğitim görmüştür. Kız Teknik Öğretmen Okulundan ders yılında mezun olmuş ve Kars’a tayin edilmiştir. 1952 yılında Kars Akşam Kız Sanat Okulu Biçki/Dikiş Stajyerliği ve Kars Kız Orta Sanat Okulu Biçki/Dikiş Stajyerliği yapmıştır. 1953 yılında Kars Lisesi Ev İşleri Öğretmenliği yapmıştır. 1954 yılında Karaman Akşam Kız Sanat Okulu Müdürü olarak atanmıştır. 1959 yılında Karaman Kız Enstitüsü Müdürü olarak atanmıştır. Ayrıca Okul Müdürlüğünün yanı sıra Karaman’da ev-işi öğretmenliği, biçki dikiş öğretmenliği, nakış öğretmenliği görevlerini de yürütmüştür. Eylül 1970 yılında Ankara Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdür Yardımcısı olarak Karaman’dan Ankara’ya tayin olmuştur. Ankara Bahçelievler Ortaokulu’nda Ev İşleri Öğretmenliği de yapmıştır. Kasım 1970 yılında Ankara Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü Uzmanı, Mart 1973 yılında Ankara Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Şube Müdürü, Kasım 1974 yılında Ankara Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretim Okulu Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı, Eylül 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdür Yardımcısı, Nisan 1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdür Baş Yardımcısı, Ocak 1977 yılında Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretim Okulu Giyim Öğretmeni ve Müdürü, Haziran 1978 yılında Bakanlık Müşaviri, Eylül 1979 yılında Bakanlık Müşaviri iken kendi isteğiyle emekli olmuştur. 

Ocak 1980 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na geri dönmüş ve Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü olarak atanmıştır. Ekim 1980 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürü iken kendi isteğiyle tekrar emekli olmuştur. Ankara Karamanlılar Derneği’nin kurulmasında ve çalışmalarında çok emeği geçmiştir. 27 Ekim 1993 Çarşamba günü vefat etmiştir. Mezarı Karaman’da bulunmaktadır.

siyah beyaz Karaman Kız Sanat Okulu öğrencileri

siyah beyaz okul açılış konuşması için öğremen ve orkestraGÜNAY MÜDERRİSOĞLU cenazesi

GÜNAY MÜDERRİSOĞLU

 

 

Mehmet OLTAN


Hashtag:

Yorum Yap