Ayrancıya Adını Veren Efsane

Image credit: kartap.org

AYRAN DEDE EFSANESİ

 

Çevrede yaygın olarak anlatılan efsaneye göre, Yavuz Sultan Selim İran Seferine (1514 Çaldıran) giderken Karaman-Ereğli güzergâhında yer alan Ayrancı bölgesine geldiğinde, şimdi kazanın yanında ve üzerinde baraj kurulan akarsu ile karşılaşır. Bu akarsu üzerinde değişik aralıklarla 12 köprü vardır. Yavuz Sultan Selim ordunun iki koldan köprülerden geçmesini emreder.

Hilmi DEDE Köprüsünden geçerken komutan askerlerin içmesi için temiz suyu nereden bulabileceğini Hilmi Dede’ye sormuş, o da evinde karısının yayıkta yaymakta olduğu ayrandan ikram etmek istediğini söyler. Çevrede “Sokutaşı” olarak adlandırılan oyuk taşın içerisine bir miktar ayran doldurur. Komutan “İlahi dede bu kadarcık ayran koca orduya yeter mi?” der. Ayrandan bütün askerler içip yine de bitmediğini görünce, Hilmi Dede’nin sırtını sıvazlayarak “Sen Hilmi Dede değil”, bilakis Ayran Dede’sin” demesi üzerine ilçenin adı da AYRANCI olur.

Büyük bir memnuniyet duygusu içinde Ramazan arkadaşını dinleyen Tarih Dede çocuklara dönerek, “Gördünüz mü Ramazan arkadaşımızın ve dahi evladımızın bildiklerini. Yaşadığı yere yabancı olmayan kişi orayı vatan bilir ve vatan namustur onu en iyi şekilde korur. Başka anlatmak isteyenleri de dinlemek isterim” dedi.


Hashtag:

Yorum Yap