12966046_1032470543465637_1937997759_n

Geleneksel Türk Okçuluk Ünvanını Alan Osman Hocayı Tebrik Ediyoruz

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppPaylaş

Osman Hoca,Okçu osman Hoca,Ney Sanatcısı Osman Hoca,Ney Yapım Ustası Osman Hoca,Ebru Sanatcısı Osman Hoca,Hat Sanatcısı Osman Hoca,Mevlüthan Osman Hoca,Gazelhan Osman Hoca…
Karaman ile ilgisi olmayan kişiler bu yazıyı okuduklarında,sanatçıların hepsinin adının Osman Hoca olması ne kadar büyük bir tesadüf şeklinde düşünebilir.
Ve bu kadar sanatçının Karaman’da olmasına da gıpta ile bakarlar.
Hiç akıllarına gelmez ki,bu ünvanların aynı sanatçıya ait olduğu.
Nasıl gelsin?
Başka yerde okuyup görsek,bizim aklımıza da gelmez.

Osman Hoca geçtiğimiz günlerde de yazıldı,çizildi.
Karaman’a olan katkıları,sanatçı kişiliği bir bir anlatıldı.Ebru dersleri,hat sanatına olan düşkünlüğü,üflediği neyleri kendisinin yaptığı,gazelhanlığı,mevlüthanlığı…
Hep anlatıldı.
Ama,yaptığı işler o kadar ses getiriyor ve gelen konukların o kadar beğenisini kazanıyordu ki o , “bekleyin görecekleriniz bundan sonra” dercesine,sürekli yeni projeler peşinde koşuyordu.Sanatcı kişiliğinin verdiği enerji dur durak bilmiyor,içinden gelenleri dışa vurmakta hiç bir sakınca duymuyordu.
Geçtiğimiz günlerde kazandığı bir ünvan ile bu çalışmalarının karşılığını bir kez daha alıyor,yeni bir başarıya imza atıyordu.
Artık o,Kültür ve Turizm Bakanllığı’nın “Geleneksel Türk Okculuğu Sanatçısı”idi.
Kendisi de bu sevincini bizimle paylaşarak,bizleri de bu gururuna ortak etmiş şu açıklamada bulunmuştur.:
“2013 yılında Kultur ve Turizm Bakanlığı’na başvurumuzun neticesini, 20 şubat 2015 tarihinde almış ve Karaman’ımızda ok, yay ve zihkir nasıl yapılır, adlı bir belgesel çekimini yapmıştık .Aynı zamanda bu belgeselin yaklaşık 200 sahifeden oluşan bir de kitabı çıkacak idi, kitap şimdilerde son halini almak üzere. Kitabı kültür ve Turizm Bakan’lığı Araştırma ve eEğitim Dairesi Başkan’lığı basacak.En sevindirici olay ise henüz Türk okçuluğu yapımı bir sanat sayılmaz iken bizim yaptığımız bu çalışmalar meyvesini verdi ve Cumhuriyet tarihinin ilk Türk okçu sanatçısı olarak bakanlık tarafından onaylanıp kimliğimiz geldi.Artık bize bu belgenin hakkını vermek için Karaman’ımı za yakışır işler yapmak düşüyor. En başta bir temsili Türk Okçuluğu Tekke’si açmak ve bu Tekke’ye tabiki bizim özümüzde olan değerlerimizide katarak ve Yunus Emre’mizin bir ömür çalışıp didinip bütün mal varlığını vakf ettiği,temsili Kirişçi Baba Okçuluk Tekkesi’ni kurmak olacaktır .”
Bize de,bu başarının önünde önümüzü ilikleyerek,bir cümle etmek düşecektir:

“ Her şehire,bir Osman Hoca gerek.”

 

Yorum Yapın