ayva dolması2

Kışın Habercisi Ayva İle Lezzetlerimiz

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppPaylaş

Ayva Dolması

Geçmişinin verdiği yoğunluk ile gelen kültür zenginliği, çok az sayıda ki kentimizde gözlemlenmektedir.Üzerinde yaşam süren ve o topraklara uzun yıllar adlarını veren uygarlıklar,kendi kültürü ve geleneklerinin hepsi olmasa da çok az bir kısmını bu topraklara bırakıp,tarihteki misyonlarını bitirmişlerdir.Güzel şehirimiz Karaman’da bu nadir bölgelerimizin arasına girmektedir.Karaman,Geçmişinde barındırdığı,Hitit,Roma,Bizans,Selçuklu,Danişmentoğulları,Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti’nin kültürel mirasından fazlaca yararlanmış,bu mirası günümüze taşımayı bilmiştir.

Kültürel aktarımda diyebileceğimiz mirasın önemli bir bölümünü ise, yemek kültürü oluşturmaktadır.

Ama,geçtiğimiz mayıs ayına kadar Karaman yemekleri hakkında belirsiz bir düşünce hakim olmakta, kentimizin özgün yemeklerinin bulunmadığı  fikri öne atılmakta idi.Belki de Konya’ya yakın ve uzun süre bu ilimize bağlı olmamızın getirdiği dezavantaj ile bu görüşün etkin olması ,Karaman’lı olarak hepimizi üzmüştür.

Taki,zamanını,parasını ve kişisel becerilerini bu yolda harcayan bir kaç kişinin,Karaman Yemeklerini derleyip,gün yüzüne çıkarmasına kadar.

200 ‘e yakın yemek çeşitinin,derlenmesi ve KTSO’nun yemekleri hazırlayıp,arşivleme çalışmalarını yapması olumsuz düşünceleri çürütmüş,bu konuda ki zenginliğimizi ortaya çıkarmıştır.Yapılan yemekler,uluslararası anlamda tanınan aşçı ve gurmeler tarafından tadılmış,ulusal anlamda yayın yapan birimler tarafından tüm dünyaya aktarılmıştır.Yani Karaman’ın da yemek kültürü olduğu,hem de 200 tarif ile bu konuda iddialı konumda bulunduğu tescillenmiştir.

Karaman yemeklerinin en önemli özelliği,mevsimine göre ve elde bulunan malzemelerle yapılması,israfı önleyici ve besleyici olmasıdır.

İşte bu yemeklerden en önemlisi,sonbaharın mücevheri,kışın habercisi,gizemli tat Ayva ile yapılan ve sofralarımızı süsleyen Ayva Dolması olmaktadır.

Ermenek yöremizin güz yemeklerinden olan Ayva Dolmas’nın en büyük özelliği,kavrulmuş teker kıyma ile yapılıyor olmasıdır.Tamamen evdeki malzemelerle yapılması,mevsim meyvesi kullanılarak değişik lezzet oluşturulması,israfı önleyen ve doğal yaşamın bir uzantısı olarak algılanmaktadır.


 

TARİFİ

 

İÇİNDEKİLER

5 Adet Ayva

3 Yemek Kaşığı Pekmez

250gr Kıyma

1 Yemek Kaşığı Tereyağ

1 Su Bardağı Dolusu Hekim Erik (Ekşi Erik)

1 Kase Haşlanmış Nohut

Yarım Tatlı Kaşığı Tuz

1 Su Bardağı Su

YAPILIŞI

Ayvaların Pürçüklü tarafı kesilir. İçi bıçak ile oyulur. Bir kapta tereyağda kıyma kavrulur ve tuz eklenir. Kavrulduktan sonra ayvaların içine doldurulur. Ağızları açık tencereye dizilir ve aralarına erikler ile nohut serpilir. Pekmez su ile karıştırılarak tencereye eklenir. Kaynadıktan sonra üzerine kızgın tereyağ gezdirilir. Ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirim devam eder. Piştikten sonra istek üzerine sıcak ya da soğuk servis edilir.

AFİYET OLSUN

Rıza DURU

Yorum Yapın